Program actualizat la 25.10.2016

ZIUA I, Vineri, 28 octombrie

  • 11:30 – BIBLIOTECA CENTRALĂ UNIVERSITARĂ „CAROL I” – vernisajul expoziției de carte SF și F
  • 17:30 – Vernisajul expoziției personale de B.D. ADRIAN BARBU. Prezintă MARIAN MIRESCU
  • 18:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A CONVENȚIEI. CUVINTE DE SALUT. PREZENTAREA JURIULUI.
  • 18:15 – „HIC SUNT DRAGONES. CAPCANELE DIN NISIPURILE MIȘCĂTOARE ALE PARA ȘI PSEUDOȘTIINȚEI” – conferință susținută de GHEORGHE SĂSĂRMAN
  • 18:45 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (I). Seminar coordonat de MARIAN TRUȚĂ și LUCIAN-VASILE SZABO
  • 18:45 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: RODICA BRETIN, LIVIU SURUGIU, NARCISA STOICA, ANA MARIA NEGRILĂ, LUCIAN DRAGOȘ
  • BOGDAN, TEODORA MATEI
  • 19:00 – BALANSORUL LITERAR: SCRIITORI S.F. ȘI GENURILE CONEXE. Moderator: BOGDAN HRIB. Invitați: DĂNUȚ UNGUREANU și MICHAEL HAULICĂ
  • 19:40 – PREDAREA S.F.-ULUI LA ȘCOALĂ ȘI ÎN UNIVERSITATE – dialog condus de MIRCEA NAIDIN
  • 20:20 – Pauză de cafea
  • 20:30 – FILME S.F. – program coordonat de EUGEN CADARU
  • 20:50 – CITITOR, SCRIITOR, EDITOR – moderator LIVIU SURUGIU
ZIUA A II-A, Sâmbătă, 29 octombrie

  • 10:30 – CENACLU, CLUB, CERC DE S.F. LA ORIZONT SAU ORIZONTALĂ. Dialog cu GEORGE CEAUȘU, LUCIAN OANCEA și MIRCEA NANU MUNTEANU
  • 10:30 – ROMÂNIA PESTE O SUTĂ DE ANI. Lecturi IONUȚ CARAGEA și NICOLAE DOBRE
  • 10:50 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: DĂNUȚ UNGUREANU, MARIAN TRUȚĂ, DOINA ROMAN, BOGDAN FICEAC, OVIDIU PECICAN, DANIEL BOTGROS
  • 10:50 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (II). Seminar coordonat de OVIDIU PECICAN și DANIEL BOTGROS
  • 11:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI: editurile TRITONIC, EIKON, EUROSTAMPA
  • 11:30 – MARIAN TRUȚĂ ȘI DĂNUȚ UNGUREANU despre VEGETAL și MINERAL
  • 11:30 – S.F.-UL GENERAȚIEI VIITOARE – dialog cu DOINA ROMAN, LEONARD OPREA și ANAMARIA BORLAN
  • 12:00 – Pauză de cafea
  • 12:15 – BALANSORUL LITERAR.  Moderator MARIAN COMAN. Invitați: RODICA BRETIN, LIVIU SURUGIU, DANIEL TIMARIU
  • 12:15 – ORIZONTURI ALE TRADUCERII. Panel condus de ANTUZA GENESCU
  • 12:15 – PASTILA DE IMAGINAȚIE. CONCURS. Prima turnantă
  • 12:45 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI – editurile  TRACUS ARTE
  • 13:00 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (III). Seminar coordonat de VOICU BUGARIU și ADRIAN BUZDUGAN
  • 13:45 – PAUZĂ DE PRÂNZ
  • 15:30 – PASTILA DE IMAGINAȚIE. Concurs. A doua turnantă
  • 15:30 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: GHEORGHE SĂSĂRMAN, ROXANA BRÂNCEANU, OVIDIU PECICAN, ALEXANDRU LAMBA
  • 15:30 – LEGOFANTASIA – competiție pentru copii coordonată de SIMONA HUPOV
  • 15.30 – EVENIMENT TRITONIC. LANSARE DE CARTE: Rodica Bretin – Fortăreața; Sebastian A. Corn, Michael Haulică, Dănuț Ungureanu – 3.1. Moderator Bogdan Hrib. Participă autorii.
  • 16:00 – MILLENNIUM BOOKS: lansarea volumului Hoţul de moarte de Miloş Dumbraci. Prezintă: Horia Nicola Ursu. Invitaţi: Laura Sorin şi Michael Haulică. Autorul va acorda autografe.
  • 16:00 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (IV). Seminar coordonat de BOGDAN FICEAC
  • 16:30 – COPERTA VINDE CARTEA. Dialog HORIA NICOLA URSU – BOGDAN HRIB
  • 16:30 – ROMÂNIA PESTE O SUTĂ DE ANI. Lecturi fidele ADRIAN BUZDUGAN
  • 16:30 – BALANSORUL LITERAR (III). Moderator RODICA BRETIN. Invitați: LUCIAN-VASILE SZABO, OVIDIU PETCU, LAVINIA CĂLINA
  • 17:15 – „PENTRU O RESETARE A PROMOVĂRII AUTORULUI”, conferință suținută de DĂNUȚ UNGUREANU
  • 17:30 – PASTILA DE IMAGINAȚIE (III). Concurs.
  • 17:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE REVISTE ȘI PUBLICAȚII S.F. Cu participarea lui CORNEL SECU, MARIAN COMAN și ALEXANDRU LAMBA
  • 17:30 –ALIEN ROCK & ROCK SI SCIENCE-FICTION – program realizat de GHEORGHE TĂNASE 18:00 (LIBRĂRIA CĂRTUREȘTI) Lansarea cărții „ADEVĂRATA CRONICĂ A MORȚII LUI YEȘUA HA-NOZRI” de GHEORGHE SĂSĂRMAN (editura Polirom, 2016)
  • 18:30 – MARTORII. Film după scenariul lui BOGDAN FICEAC. Regia DAN PIȚA și ȘERBAN MARINESCU
  • 19:00 – BLOGOSFERA SF&F: Florin Stanciu (Golem XIV), Silvia Penciulică (Cu mintea la SF), Liviu Szoke (Fan SF), Siviu Mihai Gheorghe (Assassin CG), Ileana Andreea Drop (Nantan Lupan), Lucian Dragoș Bogdan (Lucian Bogdan). MODERATOR: Georgiana Vlădulescu (Jurnalul unei cititoare)
  • 19:00 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: OVIDIU PETCU, ANTUZA GENESCU, LUCIAN MERIȘCA, DANIEL TIMARIU, DARIUS LUCA HUPOV, MIRCEA BĂDUȚ
  • 19:15 – SPECTACOL DE TEATRU –  IMPROVIZAȚIE, cu formația…
  • 19:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI. Editurile LIMES și PAVCON: EXTRATERESTUL, de CONSTANTIN D. PAVEL, SECRETUL EMISFEREI, DE TRAIAN BĂDULESCU, NERECURGEREA LA FORȚA ȘI LA AMENINȚAREA CU FORȚA, DE OVIDIU VIȚAN , SCORNITURI SPĂIMÂNTĂTOARE, DE CĂTĂLIN PAVEL, RANGKOOK DE CONSTANTIN D. PAVEL, VENDETTA LUI UCIGĂ-L TOACA, DE OVIDIU VIȚAN, EREZIA EGUMENULUI GLICHERIE, DE DAN NINOIU. PARTICIPĂ AUTORII.
  • 20:20 – PAUZĂ
  • 20:45 – BALUL S.F.
ZIUA A III-A, Duminică, 30 octombrie

  • 10:00 – LEGOFANTASIA (II) – Program special pentru copii condus de SIMONA HUPOV
  • 10:30 – PREZENTARE ȘI LANSĂRI DE CĂRȚI. Editurile CORESI, BOOKSEXPRES și MILLENNIUM BOOKS
  • 10:30 – DE LA TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI LA TEHNOLOGIA VERDE. Dialog cu LUCIAN MERIȘCA
  • 11:00 – CLUBURI, CENACLURI, ASOCIAȚII S.F. Simpozion condus de ANAMARIA BORLAN și LUCIAN-VASILE SZABO
  • 11:00 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (V). Seminar condus de LUCIAN DRAGOȘ BOGDAN
  • 11:00 – PASTILA DE IMAGINAȚIE (IV). Concurs
  • 11:00 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: NICOLAE DOBRE, EUGEN CADARU, LAVINIA CĂLINA
  • 11:30 – BASMELE PREZENTULUI. SÂNZIANA POPESCU despre ANDILANDI
  • 11:30 – GRAFICA ȘI S.F.-UL. Dialog cu ADRIAN BARBU
  • 11:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI: editurile EUROSTAMPA și ADENIUM
  • 12:00 – Premierea câștigătorilor concursului de schițe și proiecte de urbanism „BUCUREȘTIUL PESTE O SUTĂ DE ANI”, organizat cu sprijinul Asociației Studenților din Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu”
  • 12:30 – EFECTELE SPECIALE ÎN FILMUL S.F. – prezentat de DARIUS LUCA HUPOV
  • 13:15 – Premierea câștigătorilor concursului „ROMÂNIA PESTE O SUTĂ DE ANI”
  • 13:45 – ACORDAREA PREMIILOR NAȚIONALE PENTRU ARTĂ ȘI LITERATURĂ S.F.
  • 14:30-15:30 – PAUZĂ DE PRÂNZ
  • 15:30 – MARTORII (II). Film realizat după scenariul lui BOGDAN FICEAC. Regia DAN PIȚA și ȘERBAN MARINESCU
  • 16:00 – TURISMUL VIITORULUI ȘI VIITORUL TURISMULUI – DE LA AGENTUL-ROBOT LA CĂLĂTORIILE SPAȚIALE – conferință susținută de TRAIAN BĂDULESCU
  • 16:00 – DESPRE IMPOSTURĂ, ÎNCĂ O TURĂ. Seminar condus de LEONARD OPREA
  • 17:00 – VIITORUL ROMCON DE LA BRAȘOV. Scurtă prezentare făcută de cenaclul ANTARES din Brașov
  • 17:30 – FILME S.F. Program coordonat de EUGEN CADARU
  • 18:00 – CONCLUZIILE COMITETULUI DE ORGANIZARE
  • 18:45 –  ÎNCHIDEREA LUCRĂRILOR CELEI DE-A 27-A EDIȚII ROMCON

%d bloggers like this: